ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent

Energooszczędność się opłaca

Z udziałem wiceministrów: gospodarki Tomasza Tomczykiewicza oraz infrastruktury i rozwoju Adama Zdziebły, władz wojewódzkich, a także przedstawicieli środowisk gospodarczych, 28 lutego w Parku Technologiczno-Naukowym Euro-Centrum w Katowicach otwarto pierwszy w regionie budynek pasywny, umożliwiający w pełni efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Będą tam prowadzone m.in. badania nad alternatywnymi źródłami energii i nowoczesnymi technologiami energooszczędnymi w budownictwie. W uroczystym otwarciu biurowca uczestniczył Łukasz Czopik – prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA.

Budynek wyposażono w kolektory słoneczne, zamieniające energię promieniowania słonecznego na ciepło, które transportowane do środka obiektu ogrzewa wodę. Zainstalowano także ponad 400 modułów fotowoltaicznych - zamieniających energię słoneczną na prąd elektryczny - w tym m.in. 231 na dachu i 108 na elewacjach. Zastosowano też tzw. system trackerów fotowoltaicznych, czyli 36 ruchomych modułów podążających za pozornym ruchem słońca.

W efekcie budynek zużywa do celów grzewczych ośmiokrotnie mniej energii niż w przypadku budynków tradycyjnych. Powierzchnia użytkowa pięciokondygnacyjnego budynku wynosi 7,5 tys. m kw. Koszt inwestycji to 35,8 mln zł.

Zainteresowanie  przedstawicieli  władz Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA nowoczesnymi technologiami energooszczędnymi w regionie jest konsekwencją   podejmowanych już od kilku lat przedsięwzięć związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Tym samym Spółka przyczynia się do poprawy zdegradowanego przez działalność przemysłu  środowiska naturalnego regionu, a co za tym idzie komfortu życia jego mieszkańców oraz zwiększa opłacalność prowadzonych działań.

Rezultatem tych starań jest m.in. zamontowanie  w 27 obiektach Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA  systemów instalacji  solarnych do ogrzewania wody użytkowej oraz otwarta niedawno w Rudzie Śląskiej - Czarnym Lesie elektrownia solarna, działająca w oparciu o panele fotowoltaiczne. Instalacja ta pozwala na znaczne obniżenie kosztów zasilania w energię elektryczną obiektów systemu zaopatrzenia w wodę Przedsiębiorstwa i zmniejszenie emisji CO2 oraz innych zanieczyszczeń emitowanych do powietrza przez tradycyjne źródła energii.

Oba projekty zrealizowano w ramach dofinansowanego ze środków europejskich  Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego.

Z kolei w ramach programu „Efektywne wykorzystanie energii” w obiektach Spółki przeprowadzono we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej audyt energetyczny procesów technologicznych. Ich celem było określenie możliwości zaoszczędzenia energii przeliczanej na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, co w konsekwencji pozwoli na przeprowadzenie inwestycji służących osiągnięciu zarówno efektów ekologicznych jak i ekonomicznych.