ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent

Ptaki Zbiornika Goczałkowickiego pod lupą naukowców

 Na rynku wydawniczym ukazała się najnowsza publikacja dr Jacka Betleja z Muzeum Górnośląskiego podsumowująca wieloletnie prace naukowe i obserwacje ornitologiczne prowadzone w okolicach Jeziora Goczałkowickiego.

 Od lat wiadomo, że Zbiornik w Goczałkowicach jest wyjątkowym w skali kraju miejscem gniazdowania i pobytu wielu cennych gatunków ptaków. Do tej pory stwierdzono tu łącznie 258 gatunków ptaków, w tym 113 gatunków lęgowych, gatunki rzadkie i zagrożone takie jak podgorzałka, czapla purpurowa, szablodziob, sieweczka obrożna, mewa czarnogłowa, mewa romańska, rybitwa białowąsa, rybitwa czarna, rybitwa białoskrzydła. Obserwatorzy zanotowali także wyjątkowo dużą koncentrację przelotów ptaków każdego roku, których liczbę oszacowano nawet na ponad 40 tys. 

Chociaż od 2004 roku zbiornik objęty został specjalną strefą ochronną dla ptaków Doliny Górnej Wisły, to ostatnio obserwowane jest systematyczne zmniejszanie się liczebności wielu gatunków.

Autorzy publikacji prezentując przyczyny tego zjawiska wynikające zarówno z powodów naturalnych, jak i działalności człowieka, wskazują na potrzebę pilnych działań związanych z przywróceniem siedlisk ptaków, które w ostatnich dziesięciu latach wyginęły bądź wycofały się z tych miejsc. W najbliższej przyszłości będzie to bowiem decydowało o utrzymaniu statusu Zbiornika jako ważnej w kraju ostoi rzadkich ptaków.

Współautorami publikacji są Jan Król, Jan Kohut i Gustaw Schneider. Pobierz

Wersja drukowana