ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent

W Dniu Wody o roli GPW jako strażnika bezpieczeństwa wodnego w regionie

Tegoroczny Światowy Dzień Wody, ustanowiony od 22 marca 1992 roku, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów obchodziło na rynku w Katowicach, wspólnie Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tego dnia otwarto tam wystawę 20 wielkoformatowych lotniczych fotografii autorstwa znanego śląskiego fotografika Janusza Moczulskiego, prezentujących z lotu ptaka znajdujące się w naszym regionie zbiorniki wodne. Dzięki nim od 22 marca 2016 r. można będzie przekonać się w jaki sposób jesteśmy przygotowani do ewentualnych suchych dni.

Na ten właśnie aspekt ekspozycji zwracano szczególną uwagę podczas briefingu prasowego towarzyszącego jej inauguracji. Udział w nim wzięli m. in. Łukasz Czopik – prezes GPW, Andrzej Pilot – prezes WFOŚiGW oraz Mariusz Skiba – wiceprezydent Katowic.

Ubiegłoroczna susza pokazała, jak ważne jest, także w Polsce, posiadanie sprawnego i bezpiecznego systemu zaopatrzenia w wodę do picia. Podczas, gdy w lecie 2015 r. w wielu częściach kraju oraz regionu wysychały studnie i ujęcia wody, to zarządzany przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów 1000-kilometrowy pierścieniowy system magistral zdał egzamin wyśmienicie.

W 2015 roku ok. 3,5 mln mieszkańców Śląska otrzymało z GPW 147 mln metrów sześciennych wody, To znaczy, że każdego dnia dostarczono im prawie 403 tys. litrów, a miesięcznie 12 mln metrów sześciennych wody, która w większości pochodzi z gór, a dokładnie z kaskady Soły w Czańcu.

Od grudnia 2015 r. stan głównych zbiorników wodnych GPW wrócił do sytuacji sprzed suszy. W Goczałkowicach zbiornik jest pełny. Ponad 100 mln metrów sześciennych zapewni dostawy wody tylko z tego miejsca przez 500 dni. Dodatkowo zbiornik w Kozłowej Górze obecnie również wypełniony jest całkowicie i posiada 10 mln metrów sześciennych wody. Z żadnej z 11 stacji uzdatniania wody GPW nie ma sygnałów ostrzegawczych, a z głównego ujęcia dla największych miast regionu w Czańcu codziennie płynie na Śląsk ponad 160 mln metrów sześciennych wody. Jesteśmy zatem przygotowani na każdy rodzaj suszy. Wody z systemu GPW nie zabraknie! – oświadczył dziennikarzom Łukasz Czopik prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA.

Nie znaczy to, że nie trzeba jej szanować. Mówił o tym Andrzej Pilot – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Od wielu lat Fundusz jest ważnym partnerem GPW w trosce o jakość i bezpieczeństwo wodne w regionie. Wciągu ostatnich lat blisko 30 przedsięwzięć z zakresu gospodarki wodnej realizowanych przez Spółkę dofinansowano ze środków WFOŚiGW w wysokości blisko 43 mln zł.

Od kwietniu planowana jest wspólna kampania edukacyjna zorganizowana przez GPW i WFOŚiGW w Katowicach skierowana dla młodzieży szkolnej w województwie śląskim oraz po raz pierwszy do środowisk katolickich. Podczas kilkumiesięcznych niekonwencjonalnych warsztatów odbywających się w najciekawszych stacjach uzdatniania wody, młodzież zdobywać będzie wiedzę o tym jak funkcjonuje śląski skarb wodny oraz jak dbać i szanować wodę w naszym regionie jako najcenniejszego na ziemi surowca.

Dzień Wody z GPW był także okazją do mniej oficjalnych spotkań i rozmów z nauczycielami oraz dyrektorami szkół, które swym patronatem objęła Spółka. Ponad sto dzieci uczestniczyło w całodziennych wycieczkach do laboratorium GPW, gdzie podpatrywali jak bada się wodę do picia i dba o jej jakość. W Przedszkolu nr 92 w Katowicach natomiast odbył się międzyprzedszkolny konkurs wiedzy o wodzie. Dziecięce reprezentacje przedszkoli z Katowic walczyły w 9 konkurencjach o miano najlepszych fachowców od wody . I okazało się, że… nie było przegranych. Nagrody ufundowane przez GPW otrzymali wszyscy uczestnicy.

Dla mieszkańców województwa interesujących się tematyką wodną, specjalnie z okazji Dnia Wody, w oknie wystawowym Centrum Informacji Turystycznej na rynku w Katowicach, ustawiono elektroniczny schemat zasięgu GPW umożliwiający każdemu sprawdzenie skąd pochodzi woda, która dopływa do jego kranu. Będzie go można oglądać przez kolejnych kilka tygodni.

Do pobrania poniżej wystawa zdjęć zorganizowana na rynku w Katowicach wspólnie z Gazetą Wyborczą
foto: Janusz Moczulski
tekst: Marcin Czyżewski

POBIERZ w formacie PDF