Ważna dla wodociągowców żywa lekcja historii

Po raz pierwszy od 60 lat, 16 maja 2017 r. w Goczałkowicach, spotkali się ostatni żyjący świadkowie budowy tamtejszej zapory i jeziora.

Sami uczestnicy tego wydarzenia mówili, że było to pierwsze i prawdopodobnie ostatnie spotkanie z ludźmi potrafiącymi tak osobiście opowiadać o czasach, gdy budowano śląskie morze. Okazją to tego była premiera filmu dokumentalnego Jarosława Buckiego pt. „Świadkowie wielkiej budowy”, zrealizowanego na zlecenie Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.

Po premierze, bohaterowie filmu oraz twórcy spotkali się z członkami zarządu spółki na wspólnym obiedzie oczywiście w Zakładzie Uzdatniania Wody w Goczałkowicach, gdzie 60 lat temu rozpoczęto budowę najważniejszych części tego, co dziś nazywamy śląskim wodnym skarbem.

Włodzimierz Drzyżdzyk, Zdzisław Dybizbański oraz Helena i Jan Wadas przyybyli na tę uroczystość razem z najbliższymi rodzinami. Podkreślali potem z dumą, że chcieli pokazać im jak dobrze funkcjonuje i działa to, co przed ponad pół wiekiem z tak dużym trudem zaczynali budować.

Prezes GPW Łukasz Czopik powiedział, że zarówno zrealizowany film dokumentalny , a tym bardziej osobiste spotkania z budowniczymi śląskiego skarbu, to dla niego fantastyczna lekcja historii i wyjątkowa szansa podziękowania im za to, że dziś województwo śląskie ma jedyny w kraju niezawodny system zaopatrzenia w bardzo dobrej jakości wodę. GPW – dodał prezes Ł.Czopik – będzie stało na straży bezpieczeństwa tego co, 60 lat temu zainicjowali bohaterowie filmu i goczałkowickiego spotkania.

Kilkugodzinnym wspomnieniom i rozmowom o kulisach budowy zapory goczałkowickiej z uwagą przysłuchiwali się szefowie wszystkim jednostek Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, które na co dzień bezpośrednio korzystają z zapory i śląskiego morza. Dzięki temu ponad półtora miliona mieszeszkanców aglomeracji śląskiej od 60 lat otrzymuje każdego dnia wodę do picia.

Zobacz film : Świadkowie wielkiej budowy