Podczas ekopikniku w Parku Śląskim bawiono się i uczono o wodzie

Kilkaset dzieci z kilkudziesięciu szkół województwa śląskiego wzięło udział w pikniku ekologicznym zorganizowanym 15 września w Parku Śląskim w Chorzowie. W ramach finału kampanii edukacyjnej „300 H20 Lubię to!”

Objęta patronatem marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi i zorganizowana przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów kampania edukacyjna o wodzie jest największą tego typu akcją w regionie i jedną z największych w Polsce. Od czerwca, gdy zainaugurowano ją w Teatrze Śląskim wojewódzką lekcją o wodzie, kampania objęła swym zasięgiem ponad 10 tys. uczniów z kilkudziesięciu szkół województwa śląskiego. Włączyli się też nauczyciele i rodzice. W czasie wakacji uczniowie 4 szkół utworzyli młodzieżową redakcję i wspólnie z dziennikarzami Dziennika Zachodniego wydali 8 stronicowy dodatek o różnych aspektach roli i znaczeniu wody jako podstawowego surowca na Ziemi. Najlepsi młodzieżowi amatorzy fotografowania wzięli udział w profesjonalnych warsztatach fotograficznych nad Jeziorem Goczałkowickim. Na stronie internetowej oraz na profilu FB kampanii na bieżąco ukazują się zdjęcia z poszczególnych imprez, wycieczek, lekcji, konkursów podejmowanych w ramach tej akcji.

Ekopiknik w Parku Śląskim był dla uczniów i nauczycieli niestandardową plenerową lekcją o wodzie. Zademonstrowana tu atrakcyjna ścieżka edukacji o wodzie jako najważniejszym w przyrodzie surowcu pokazała, że biologii, fizyki, chemii ale także techniki i historii regionu nie trzeba uczyć się tylko w standardowy sposób, w murach szkolnych ale warto zainspirować się tego rodzaju akcją i sięgać po nowe środki oraz możliwości przekazywania wiedzy. Dużą atrakcją okazały się pokazy eksperymentów wodnych, konkursy plastyczne o wodzie, projekcje filmów edukacyjnych o tajemnicach zasobów wodnych w regionie, zabawy sprawnościowe z wodą w tle oraz prezentacje żywych ryb drapieżnych prosto z jeziora w Goczałkowicach, które w przygotowaniu wody do picia spełniają szczególna rolę.

Kilkumiesięczna wojewódzka lekcja o wodzie i o funkcjonowaniu tzw. Śląskiego Wodnego Skarbu, jakim jest unikatowy w skali Europy system zaopatrzenia mieszkańców w wodę do picia, skierowana była nie tylko do młodzieży szkolnej ale i do wszystkich mieszkańców regionu. Chodzi o to aby – jak mówił podczas chorzowskiego pikniku prezes GPW Łukasz Czopik-mieszkańcy województwa śląskiego poznając ten skarb jakim jest nasza woda, mogli być z niego dumni i potrafili racjonalnie i mądrze z niego korzystać tak, by starczyło go na wiele pokoleń.

Kampanię „300 H2O Lubię to!" dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zobacz tez:
- Relacja filmowa Dziennika Zachodniego z pikniku
- Strona internetowa kampanii
- Facebook kampanii
- Film edukacyjny 300H2O
- Film edukacyjny 300H2O - Przedszkolaki
- Film edukacyjny Wodny Skarb Śląski - co to jest?