Tydzień lekcji o wodzie otworzył obchody tegorocznego Dnia Wody w regionie

Debatą oksfordzką licealistów o tym, czy woda z kranu nadaje się do picia zakończył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Mysłowicach tydzień ciekawych lekcji o wodzie zorganizowany z okazji obchodów tegorocznego Światowego Dnia Wody.

Finał tygodnia niekonwencjonalnych lekcji o wodzie zgromadził w szkolnej auli 16 marca 2018 r blisko setkę uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych gości. Wśród nich: współorganizator przedsięwzięcia – prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów Łukasz Czopik, Przemysław Gardoń – wiceprezes mysłowickich wodociągów oraz pomysłodawca akcji -poseł Wojciech Król.

Celem rozpoczętego 12 marca projektu było wykorzystanie, wypracowanych w ramach ubiegłorocznej kampanii „300 H20Lubię to!”, najatrakcyjniejszych pomocy naukowych i metod prowadzenia lekcji o wodzie oraz zastosowanie ich w prowadzeniu zajęć z różnych przedmiotów. W czasie tego tygodnia, w specjalnie przyozdobionych z tej okazji szkolnych pomieszczeniach, eksperci z GPW pokazywali wodne eksperymenty, doświadczenia z wodą oraz tajniki produkcji wody do picia, prezentowano rolę gospodarstwa rybackiego w Goczałkowicach, a także tajemnice życia podwodnego w jeziorze i bogactwo przyrody otaczającej goczałkowicki zbiornik. Było też ciekawie i niekonwencjonalnie o historii śląskiego przemysłu, któremu w XIX wieku zabrakło wody i trzeba było zbudować wodociągi służące regionowi do dziś. Wszystko zaś opowiedziane nowocześnie, ciekawie z wykorzystaniem multimedialnych pomocy dydaktycznych i co ważne - z wielkim udziałem samych uczniów.

W kończącej ten projekt publicznej uczniowsko-eksperckiej debacie nie było zwycięzców. Mądrze argumentowali swe racje zarówno zwolennicy picia wody z kranu jak i jej przeciwnicy. Podzielona publiczność nagradzała brawami oba zespoły dyskutantów.

Prezes Łukasz Czopik nie ukrywał zaskoczenia wysokim merytorycznym poziomem wypowiedzi oraz ponadprzeciętnym zaangażowaniem uczniów w czasie całej akcji. W dowód uznania za jej sprawne przeprowadzenie, pomysłowość i zaangażowanie całego środowiska szkolnego, na ręce dyrektor szkoły- Doroty Konieczny –Simela, prezes Czopik wręczył symboliczny czek na osiem tysięcy złotych. Środki te przeznaczone zostaną na zakup szkolnych pomocy naukowych służących doskonaleniu interaktywnej prezentacji wiedzy z geografii, a także opowiadających o roli wody w środowisku naturalnym jako najważniejszego na Ziemi surowca.

Film o tygodniu lekcji o wodzie zrealizowany przez Krzysztofa Łęczyckiego, ucznia I LO w Mysłowicach: