Wyciąganie śmieci z jeziora

Kilkaset kilogramów różnego rodzaju odpadów to efekt kilkugodzinnej akcji czyszczenia brzegów Jeziora Goczałkowickiego, którą 23 kwietnia przeprowadzili uczniowie ze szkół objętych patronatem Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.

Tym razem jako pierwsi na apel o wiosenne sprzątanie nabrzeży jeziora odpowiedzieli uczniowie z Zespołu Szkół Katolickich nr.1 w Katowicach. Razem z opiekunami w ramach przeprowadzonych w Goczałkowicach zajęć ekologicznych związanych z Dniem Ziemi zebrali śmieci, które pomieściły się w 40 wielkich workach. Udało się też wydobyć z jeziora porzucone stare opony, butelki i inne odpady, które biwakujący tu ludzie utopili w jeziorze.

Akcja, którą kierowała w imieniu GPW kierownik Wydziału Ochrony Środowiska Danuta Kuriata, miała na celu przede wszystkim uświadomienie młodzieży, że najlepszym sposobem utrzymania środowiska naturalnego w czystości jest niezaśmiecanie.

Aby jednak te starania przyniosły jeszcze lepsze efekty – mówiła kierownik Kuriata-wszyscy powinni dbać o wspólne dobro jakim jest Jezioro Goczałkowickie tak, jak o swoje gospodarstwa domowe. Dlatego spacerując wokół śląskiego morza warto zwrócić uwagę i reagować na wszelkie akty wandalizmu, związane zarówno z zaśmiecaniem okolicy jeziora jak i niszczeniem koszy i pojemników na śmieci. Najlepiej zrobić to poprzez zgłoszenie tego służbom porządkowym lub dyżurującym wokół zbiornika pracownikom GPW- radziła młodym ekologom Danuta Kuriata.

Już zapowiedziano kolejne tego typu młodzieżowe akcje i nie tylko wzdłuż goczałkowickiego jeziora. Na chętnych czekają np. ekologiczne tereny wokół zapory. w Kozłowej Górze. Tam też pozostało jeszcze dużo śmieci. Wciąż bowiem nie wszyscy traktują regionalne zasoby wodne jako dobro, z którego warto być dumnym i mądrze korzystać.