Przedstawiciele czterech belgijskich ośrodków górnictwa wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z nieukrywaną ciekawością zapoznali się z tarnogórskimi obiektami, które dwa lata temu znalazły się w tym prestiżowym gronie, razem z, należącym do GPW, najstarszym na Śląsku podziemnym wodociągiem Staszic.
Wizytę gości z Belgii zorganizował Wydział Gospodarki i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządza dwoma obiektami światowego dziedzictwa UNESCO - Zabytkową Kopalnią Srebra i Sztolnią Czarnego Pstrąga.
Gościom zaprezentowano z dumą m.in. niespotykany XIX wieczny system gospodarowania wodą podziemną, który zasilał kilka miast sąsiadujących z Tarnowskimi Górami. Wodę z podziemi wówczas odprowadzano wydrążonymi na różnych głębokościach sztolniami. Połączono je w poziomy i pionowy system przepływu wody, którą po wydobyciu wykorzystywano do celów spożywczych.
W nieczynnym od lat szybie Staszic zachowały się jeszcze niektóre podziemne hale, zabudowania gospodarcze i techniczne, a przede wszystkim, zainstalowana w 1903 roku na głębokości 70 metrów, maszyna parowa do pompowania wody. Jest najstarszą podziemną maszyną tego typu, która nie tylko uratowała Górny Śląsk przed suszą ale dała początek dzisiejszemu systemowi zaopatrywania miast śląskich w wodę do picia.
Belgowie chętnie też dzielili się swoimi doświadczeniami z pasjonatami i miłośnikami zabytków przemysłowych w regionie. A mieli czym, bo belgijskie kopalnie trafiły na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2012 r. jako "Główne ośrodki górnicze Walonii". Po Anglii i Szkocji to właśnie w belgijskiej Walonii rozpoczęła się rewolucyjna przemysłowa kontynentalnej Europy.
Światowa Lista Dziedzictwa Kulturowego UNESCO to wielkie wyróżnienie dla atrakcji turystycznej. Na liście znajdują się obiekty kulturowe i naturalne o wyjątkowej wartości dla ludzkości. Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z system gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach od 2017 roku są piętnastym polskim obiektem na tej liście i pierwszym na Górnym Śląsku. Wśród najważniejszych zabytków świata znalazło się ponad 20 obiektów pogórniczych leżących głównie w Tarnowskich Górach oraz w części Bytomia i gminy Zbrosławice. Pod względem historycznym i technicznym tworzą one jedną całość, związaną z wydobyciem rud srebra, ołowiu i cynku oraz systemami odwadniania podziemi i wykorzystaniem wody pogórniczej do celów spożywczych.