ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Informacja o śniętych rybach

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA jako administrator Zbiornika Wodnego Goczałkowice informuje, że na zbiorniku pojawiły się martwe ryby z gatunku jazgarz (Gymnocephalus cernua) o wymiarach od 3-5 cm.

Większość  śniętych ryb znajdowała się przy zaporze czołowej w okolicach spustu dennego i portu.
Pracownicy gospodarstwa rybackiego w Łące oraz obsługa zapory od momentu pojawienia się pierwszych śniętych ryb do dzisiaj usuwają je z powierzchni wody.
Dotychczas odłowiono kilkadziesiąt kilogramów ryb z całego akwenu, którego powierzchnia łączna wynosi 2600 ha.

Ujmowana woda ze zbiornika Goczałkowickiego jest badana w sposób ciągły i spełnia wymagania wody surowej przeznaczonej do uzdatniania w ZUW Goczałkowice.
Bezpieczeństwo dostaw wody dla Aglomeracji w żadnym momencie nie było i nie jest zagrożone.
Z uwagi na to, że śnięte ryby reprezentują tylko jeden gatunek, tj. jazgarz (Gymnocephalus cernua), który jest gatunkiem ryby dennej żerującej w dnie zbiorników, wykonano dodatkowe badania zawartości tlenu rozpuszczonego w partiach przydennych (na głębokości 7,5 m).

Obecnie zawartość tlenu rozpuszczonego w wodzie przy dnie zbiornika jest bardzo niska co najprawdopodobniej było bezpośrednim powodem śnięcia ryb. Nasza Spółka zleciła specjalistom z Uniwersytetu Śląskiego wykonanie badań dodatkowych w celu ustalenia przyczyn niskiego poziomu tlenu przy dnie zbiornika. Informacja o śniętych rybach w zbiorniku została również przekazana niezwłocznie odpowiednim służbom. Incydent nie zakończył się i w dalszym ciągu pracownicy Spółki wybierają z wody śnięte ryby, niemniej należy zaznaczyć, że ze względu na małe rozmiary ryb (od 3-5 cm) masa śniętych ryb nie jest duża.
Badana zawartość tlenu w toni wody na głębokościach gdzie usytuowanie są czerpnie pompowni ZUW Goczałkowice oraz inne parametry wody surowej są w normie.

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A.
ul. Wojewódzka 19, 40-026 Katowice
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: +48 32 6038 861
fax: +48 32 6038 614

KRS: 0000247533
NIP: 634-012-87-88
REGON: 271506695
Kapitał Zakładowy: 425 875 100 zł wpłacony w całości


2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.