ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Zbiornik wody Kozłowa Góra

Zakład Produkcji Wody Kozłowa Góra zasilany jest w wodę z jazu upustowego zapory czołowej zbiornika w Swierklańcu. Zbiornik ten został wybudowany w latach 1935-39 dla celów strategicznych, a w latach 1948-51 dokonano jego adaptacji dla celów wodociągowych. Zaporę zbudowano pośpiesznie. Podobno plan obiektu został narysowany na jednej kartce w jakiejś karczmie w Piekarach Śląskich.

Zaporę w Kozłowej Górze zbudowano jako część fortyfikacji wojskowej wzdłuż Brynicy po to, by zatopić wojska hitlerowskie. Historia potoczyła się jednak inaczej i wojska hitlerowskie obeszły zaporę.

Dziś zbiornik w Kozłowej Górze posiada 900-metrową zaporę czołową i około 3 km długości zaporę boczną. Powierzchnia zalewu zbiornika przy maksymalnym piętrzeniu wynosi ponad 6 km kw. Zapora była kilkakrotnie przebudowana i unowocześniana. Rozbudowa drenaży korpusu i dociążenie skarp zapory bocznej oraz czołowej poprawiły wartość użytkową i bezpieczeństwo obiektu. Jednak nie można było pozbyć się skutków tego, że projektowano tę budowlę jako tymczasową i tylko okresowo piętrzącą wodę.

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej oraz przedstawiciele spółki NeoStrain, zajmującej się monitorowaniem konstrukcji budowlanych,rozpoczęli kilkuletni projekt w Kozłowej Górze. Jego celem jest wdrożenie unikatowej w skali światowej metody termicznego monitorowania szczelności oraz stanu technicznego zapory. Metoda termomonitoringu procesów filtracyjno-erozyjnych jest określana przez światowe autorytety jako najskuteczniejsza i najnowocześniejsza. Do tej pory jednak sprawdzano ją tylko na dużych zaporach we Francji oraz na laboratoryjnych modelach. Montowane w Kozłowej Górze urządzenia służące do termomonitoringu wraz ze specjalnie zaprojektowanym w tym celu laboratorium są pierwszą tego typu instalacją w naszym kraju. Sam system automatycznego monitoringu umożliwia poziome, liniowe pomiary temperatury na wybranych odcinkach zapory oraz pionowe pomiary temperatury w piezometrach w trzech wybranych miejscach.

ZBIORNIK KOZŁOWA GÓRA
Rok oddania do użytku – 1938
Pojemność całkowita – 17,582 mln m sześc.
Stała rezerwa powodziowa – 2,786 mln m sześc.
Wysokość piętrzenia –7m
Powierzchnia zlewni – 184,1 km kw.
Powierzchnia zbiornika – 603,9 ha

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A.
ul. Wojewódzka 19, 40-026 Katowice
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: +48 32 6038 861
fax: +48 32 6038 614

KRS: 0000247533
NIP: 634-012-87-88
REGON: 271506695
Kapitał Zakładowy: 425 875 100 zł wpłacony w całości


2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.